Genel

Enerji analizörü nedir ?

enerji analizörü nedir

Enerji Analizörü Nedir ?

Enerji analizörü tesis, işletme, bina vb. elektrik giriş hatlarının, elektrikli cihazların birden fazla elektriksel değerleri ölçen ölçüm cihazlarına denir. Bu cihazı sisteminize kurduğunuzda akım ve güç gibi değerleri okumanıza olanak sağlar. Ayrıca cihaz, ölçülen değerlerin yanı sıra güç faktörü, frekans, harmonik ve voltajı da okumanıza yardımcı olur. Enerji Analizörü, şebeke analizörü, şebeke sayacı gibi farklı isimlerle karşımıza çıkmaktadır.

Cihaz Elektriksel değerleri ölçüp,  ölçülen değerleri gösterir. Genellikle tüketimi kontrol etmek için kullanılır. Ölçülen parametrelerin sürekli olarak izlenmesi, gerektiğinde kayıtları uzak cihazlara aktarılması da mümkündür. Güç dağıtım sistemlerinden, ana panolarda, enerji izleme sistemlerinde sıklıkla karşımıza çıkar.

Enerji analizörü genellikle panoya, raya monte edilir veya bazıları doğrudan elektrik prizine takılır. Enerji analizörleri, ne kadar enerji kullanıldığını gösteren bir tür elektriksel ölçüm cihazıdır. Enerji tüketimi hem yeşil bir çevre hem de maliyet düşürmek için önemli bir faktördür. Bir şebeke analizörünü bir enerji izleme sistemine entegre etmek, enerji verimliliğini izlemek için idealdir.

Enerji maliyetleri sürekli artmakta olup, pandemi süreci ile birlikte adeta üretimde kritik noktaya gelmiştir. Ürün bazından enerji ölçümü, enerji analizi ve ürün adet  bazından enerji fiyat tablolarının anlık çıkarılması öne çıkmaktadır.
“ Kullanımı kısıtlamak, azaltmak TASARRUF, kaliteli ve doğru kullanmak ise VERİMLİLİKtir.”

enerji analizörü ile enerji izleme

Witteh Enerji İzleme Sistemi Ekran Görüntüleri

Kaynakların  kaliteli kullanılabilmesi için gerekli noktalardan ölçülmesi ve anlık izlenmesi gerekmektedir. Enerji’nin tüm parametreleri ile ölçülmesi hususunda ise ENERJİ ANALİZÖR’leri ilk akla gelen ölçüm cihazıdır.

Enerji analizörü hangi değerleri ölçer ?

 1. Akım
 2. Gerilim ( 3 Faz için L-L Gerilimi ve L-N Gerilimi )
 3. Frekans
 4. Güç faktörü cos(φ)
 5. Aktif ( W ) – Reaktif ( Var ) – Görünün ( VA ) Güç
 6. Aktif (Wh ) – Reaktif ( VArh ) Enerji
Enerji analizörleri ölçülen değerleri, röle çıkışları  ve haberleşme protokolleri ile uzaktan izlenesine olanak sağlar.  Ray tipi enerji analizörü ve pano tipi enerji analizörü (Pano kapağına monte edilebilen) tipleri vardır.

Enerji analizörü çeşitleri nelerdir ?

 1. Tek fazlı enerji analizörü
 2. Üç fazlı enerji analizörü

Enerji analizörü seçimi yapılırken belirlenmesi gereken kriterler aşağıdaki gibidir.

 • Tek fazlı hatta mı veya üç fazlı hatta mı enerji ölçümü yapılacak ?
 • Hattın hangi değerleri ölçmek/izlemek isteniliyor ?
 • İstenilen ölçüm hassasiyeti nedir ?
 • Hattın akımı nedir ?
 • Enerji analizöründe haberleşme protokolü isteniyor mu ?
 • MID sertifikası isteniyor mu ?

Enerji analizörü neden kullanılır ?

Günümüzde enerji tüketiminin maliyet ve çevresel etkileri nedeniyle azaltılması gerekmektedir. Sürekli artan enerji maliyetleri nedeniyle, bütçe planlamasına da katkı sağlamak için enerji izleme gereklilik haline gelmiştir.Enerji analizörü / Şebeke analizörü ile bölüm bazlı veya makine bazlı enerji izlemek mümkündür. İşletmelerin en büyük hedefleri Minimum enerji, maksimum iştir, bu konuda enerji tüketiminin izlenmesi Enerji analizörlerine dayanmaktadır.

Enerji analizörü ile Enerji İzleme

Enerji analizörleri, Elektrik enerjisinin kalitesinin iyileştirilmesi konusunda, enerji yazılımlarının yanı sıra bu yazılımlara verileri iletecek cihazlardır.Bir işletmenin makina veya bölüm bazlı enerji maliyet hesabı ve ileriye/geçmişe yönelik trendlerin takibi için enerji analizörü gereklidir.Ölçülen Akım, gerilim, frekans, güç faktörü, aktif ve reaktif gibi değerler Enerji Analizörünün hafızasına kaydedilir. Haberleşme özelliğine sahip cihazlar ile bu veriler Enerji izleme yazılımlarına aktarılmaktadır.
Responsive arayüz, özelleştirilebilir dashboard!

ENERJİ İZLEME YAZILIMI

Enerji izleme yazılımları; enerji verilerinin izlenmesi, tutulması, analizinin yapılması ve daha isabetli yorumlar yapabilmek için personelinize uygun raporlar sunar.

Enerji analizörü nasıl bağlanır ?

Enerji analizörleri,  diğer bir yaygın adı şebeke analizörleri  üreticiye göre ufak farklılıklar göstere de örnek bağlantı şemasına göz atabilirsiniz. NOT: Avrupa menşeili  F&F Markasının LE-03MQ modeli Ray tipi enerji analizörü bağlantı şemasıdır.

Enerji analizörü bağlantısı nasıl yapılırEnerji analizörü nasıl bağlanır
LE-03MQ model enerji analizörü enerji verilerinin toplanması ve MODBUS haberleşme protokolü ile uzak cihaz veya yazılımlara iletilmesinden çokca tercih edilen bir modeldir. Cihaz MID sertifikasına sahip olup, üzerinden ki mühür ile gerekli koşulları karşılamaktadır. Enerji otomasyonu sistemlerinde, enerji izleme SCADA projelerinde ve enerji izleme veri toplama yazılımlarına entegrasyonlarda tercih edilen modeldir. Tesis, fabrika ve işletmelerinizde enerji ölçüm ve izleme sistemi kurulum ve enerji analizörüler hakkında teknik destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Enerji Analizörü Ne İşe Yarar ?

Güç analizörleri, elektrik tesisatlarında gerilim, akım, güç, enerji, harmonikler vb. elektriksel değişkenlerin ölçülmesi ve hesaplanması için kullanılır. Ölçüm sonuçları cihazın arayüzleri aracılığıyla görüntülenebilir, saklanabilir, okunabilir ve daha fazla işlenebilir.

Enerji Analizörü Nerelerde Kullanılır ?

Şebeke analizörleri;

 • Güç elektroniği,
 • İnvertörler,
 • Motorlar ve sürücüler,
 • Aydınlatma
 • Ev aletleri,
 • Ofis ekipmanları,
 • Güç kaynakları,
 • Endüstriyel makineler
 • Enerji izleme sistemleri

ve daha fazlasını izlemeyi/test etmek ve  elektrik gücünün birçok değerini ölçmek için kullanılır.

 

 

Enerji analizörü modbus address tablosu

AdresAçıklamaKomutTipatr
0Aktif Enerji (R0)03IntR
1Aktif Enerji (R1)03IntR
2Aktif Enerji (R2)03IntR
6Ölçüm adresi06IntW
F&F Marka LE-03M Enerji Analizörü Modbus Adres Tablosu

Enerji Analizörü Fiyat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir